Home RSS
منو اصلی
اخبار > برگزاري همایش بزرگداشت چهارصد سال روابط ایران و اسپانیا در مادرید


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همایش بزرگداشت چهارصد سال روابط ایران و اسپانیا در مادرید

دانشكده دیپلماتیک مادرید در اسپانیا، روز پنج شنبه 29 بهمن‌ماه میزبان همایشی با عنوان بزرگداشت چهارصد سال روابط ایران و اسپانیا بود. در این همایش که با مشارکت وزارت امور خارجه دو کشور، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی ایران و مرکز اسناد تاریخی اسپانیا برگزار و پیرامون سوابق تاریخی و روابط کنونی دو کشور بحث و تبادل نظر شد.
در آغاز این نشست «ادوارد لوپز بوسکتس»، سفیر اسپانیا در ایران که مدیریت همایش را نیز بر عهده داشت، به ماموریت سفیر «گارسیا دسیلوا ای فیگاروآ» به دربار پادشاه صفوی به عنوان آغازگر روابط دو کشور اشاره کرد و گفت: «در این ماموريت فرستاده پادشاه اسپانيا و پرتغال به دنبال جلب همکاری ایران در مبارزه با امپراطوری عثمانی از یک‌سو و دفاع از منافع پرتغال در خليج فارس از سوي ديگر بود که ١٠ سال به طول انجامید.»
«مانوئل گومز آسبو» مدیرکل آفریقا و خاورمیانه وزارت امور خارجه اسپانیا نیز پیام «آلفونسو داستیس» وزیر امور خارجه اسپانیا را به مناسبت این همایش قرائت کرد که در آن ضمن ابراز خرسندی از چند قرن روابط دوستانه بین دو کشور بر لزوم تداوم همکاری‌ها با توجه به حضور فعال ايران در عرصه بین‌المللی تاکید شده است. مقام اسپانيايي همچنین به نقش اساسی «خاویر سولانا» نماینده اسپانیایی الاصل پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در برجام اشاره کرد و گفت: «اسپانیا در پی توافق هسته‌ای، علاقه‌مند است که ایران نقش مهمی را در منطقه بر عهده داشته و روابط تجاری بین دو کشور افزایش یابد.»
در ادامه نشست «محمدحسن فدایی فرد»، سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز پیام دکتر محمدجواد ظریف را به همین مناسبت قرائت کرد. در این پیام به آشنایی ایرانیان با ادب، هنر و اندیشه اسپانیایی‌ها اشاره شده است و دکتر ظریف استفاده از این سابقه تاریخی را در ارتقای ظرفیت‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور لازم دانسته‌اند.
پس از این پیام، سفیر ایران از مناسبات تاریخی بین دو کشور به مثابه یک دارایی بزرگ یاد کرد و پاسداری و ارتقای آنررا واجب دانست. وي بر لزوم ادامه همکاری های ایران و اسپانیا در مجامع و سازمان های بین المللی در جهت مقابله با چالش ها، دفع مخاطرات و تهدیدها، استقرار صلح و امنیت و رفاه برای همه ملت ها و جهانی امن و توسعه پایدار تاکید کردند.
سفير كشورمان همچنین با اشاره به نقش مثبت رهبری و دستگاه دیپلماسی اسپانیا در به نتیجه رسیدن ماراتن 13 ساله مذاکرات هسته‌ای، این توافق بین‌المللی را سمبل چندجانبه‌گرایی و حل و فصل اختلافات با ابزارهای دیپلماتیک، با فرمول برد- برد دانست که نقش اسپانیا در ابعاد دوجانبه، اروپایی و به عنوان عضو سابق شورای امنیت سازمان ملل در آن ویژه است.
آقاي دكتر دامن پاك جامي معاون پژوهشي مركز آموزش و پژوهش هاي بين المللي سخنران ديگر بخش افتتاحيه همايش بود كه در سخنان خود با اشاره به سه رویداد تاریخی مهم یعنی سفر «دن گارسیا دوسیلوا فیگورئوا» به شهرهای مختلف ایران و در راس آن‌ها اصفهان که اکنون چهارصد سال از آن می‌گذرد، امضای عهدنامه مودت و تجارت در سال 1842 و گشایش سفارت ایران در مادرید در سال 1916 و همچنین روابط خوب دو کشور در دوران معاصر به لزوم بهره‌وری از فضای مثبت به وجود آمده میان ایران و اروپا در دوران کنونی، در جهت تحکیم روابط دو کشور تاکید کرد.

در ادامه همايش بزرگداشت روابط ايران و اسپانيا ، تعدادي از پژوهشگران و اساتيد دانشگاه هاي دو كشور ديدگاه ها و نظرات خود را در مورد ابعاد مختلف روابط تاريخي، سياسي و فرهنگي ايران و اسپانيا ارائه كردند. آقاي پروفسور خوزه کوتیاس از ايرانشناسان برجسته اسپانيا بحث مبسوطي را در مورد روابط دو كشور در دوره صفويه ارائه كرد. همچنین در مقاله اي با عنوان «ایران و اسپانیا؛ سرزمین های دور، روابط نزدیک» آقای دكتر «دامن پاک جامی»‌ با نگاهی به نمونه‌های تعاملات دیرینه فرهنگی‌ و تمدنی ایران و اسپانیا، روابط این دو کشور را با پیشینه تمدنی پرمایه و اثرگذار در تاریخ جهان، مناسبات فرهنگی‌ و سیاسی کهن و ریشه‌دار از دوران باستان تاکنون، یک واقعیت تاریخی دانست و افزود: «دلایل و شواهد زیادی نشان می‌‌دهد طی‌ قرون متمادی و در مقاطع مختلف تاریخی، روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی‌ قابل توجهی‌ بین دو سرزمین بزرگ و باستانی ایران و اسپانیا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم وجود داشته است. در واقع، روابط ایران و اسپانیا بسیار پیش‌تر از استقرار اعراب مسلمان در اسپانیا وجود داشته و بعد از افول هلال عربی‌ نیز تداوم یافته است. دکتر دامن پاک جامی همچنین به ارتباطات در دوران باستان و اسپانیا به عنوان مسکن اقوام ایرانی، آیین مهرپرستی‌، آیین مانویت در اسپانیا، سهم ایرانیان در ارتباطات فرهنگی‌ و تمدنی با اسپانیا در دوران اسلامی، نظام اداری اندلس و نقش ایرانیان در هنر و معماری اسپانیایی اسلامی، تاثیر موسیقی‌ ایرانی در اسپانیا و ادامه این روابط در دوران صفویه تا زمان امروزی اشاره کرد.
سخنران بعدی دکتر «محمدعلی‌ کاظم‌بیکی»، استاد تاریخ دانشگاه تهران بود که پیرامون روابط دو کشور گفت: «روابط ایران و اسپانیا پس از سقوط صفویه، دستخوش فراز و نشیب شد که بیش از همه به مشکلات داخلی‌ و خارجی‌ دو دولت با دول‌ های دیگر بازمی‌گشت و پس از یک قرن فقدان ارتباط پس از دوران صفویه، تلاش مجددی برای برقراری روابط میان ایران و اسپانیا در سال ۱۸۴۱ میلادی صورت گرفت که آن‌جا مذاکرات یک هیأت سیاسی ایرانی اعزامی به استانبول با نمایندگان دولت اسپانیا منجر به امضای قرارداد دوستی‌ و تجارت میان دو کشور شد، اگرچه این معاهده همه انتظارات را برآورده نکرد و تجدید این معاهده در ۱۸۷۰ به وسیله نمایندگان سیاسی دو دولت در لندن نیز همان سرنوشت قبلی‌ را داشت، اما بعدها با تاجگذاری آلفونس سیزدهم پادشاه اسپانیا نقطه عطفی در این روابط ایجاد شد.»
«ماریا خسوس مرینو مارتین» استاد تاریخ دانشگاه اکسترمادورا، «آلفرد گوتیرز کاواناگ» رئیس جامعه ایرانشناسی‌ اسپانیا و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پونتیفیسیای مادرید و «فرشاد زاهدی» استاد دانشگاه کارلوس سوم مادرید نیز به عنوان آخرین سخنرانان به مباحثی پیرامون تاریخ این روابط و تاثیر آن بر روابط کنونی و جامعه بین‌المللی پرداختند.
شايان ذكر است در حاشيه اين همايش كه با استقبال خوب پژوهشگران و دانشگاهيان ايراني و اسپانيايي و دانشجويان مدرسه علوم ديپلماتيك اسپانيا برگزار شد، نمايشگاه اسناد روابط تاريخي دو كشور افتتاح گرديد.


١٠:٤٦ - دوشنبه ٢ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ١٩٨١    /    تعداد نمایش : ٨٤٠ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.